Tento týden je mezinárodním týdnem osvěty za mnohočetné porody. Tahle informace, společně s blížícími se prvními narozeninami našich dvojčat, mě přivedla k zamyšlení nad tím, co se člověk všechno nenaučí a nedozví jen díky tomu, že se mu nenarodilo jedno, ale hned dvě a nebo více dětí.

Je toho, přiznám se, mnoho. Člověk se učí hodně věcem nejen sám o sobě, ale i o ostatních ve svém okolí…. a nebo taky i o úplně cizích lidech, které potká na ulici a kteří tím, že místo kočárku tlačíte tank, nabývájí záhadně dojmu, že máte hromadu času a hlavně chuť se s nimi bavit, odpovědět na všechny “originální” otázky a hlavně jim ideálně potvrdit domněnku, že mít dvojčata je za trest a oni si pak mohli za vašimi zády oddychnout, že oni / jejich potomci měli jen jedno. Já osobně asi většinu těchto senzacechtivých kolemjdoucích zklamu, protože si myslím, že mít dvojčata je prostě super, boží, úchvatný, zábavný a skvělý.

Mimo poznání sebe sama vám taky dvojité (i trojité nebo prostě jakékoli vícečetné) rodičovství dává nový náhled na všechny chemické, fyzikální, astronomické a vůbec všechny přírodní zákony. A to ten, že žádný z nich neplatí. Jak jinak byste vysvětlili všechny ty věci, které zvládáte levou zadní, po slepu, po hluchu, po paměti, v polospánku, v plném spánku, v bezvědomí, s oběma plnýma rukama a ještě navíc v rekordním čase?

To hlavní, co jsem se naučila já je, že….

….. “1” není nikdy dost
Ať už je řeč o dětech nebo o čemkoli jiném. S narozením dvojčat jedete prostě vše po dvou a nezáleží na tom, jestli jde o výbavu pro děti nebo o láhev vína pro vás.

….. lidské tělo je schopné nemožného
Už jste někdy viděli jinak nepružný obal, který zvětší svůj objem asi tak desekrát a pak se zase vrátí víceméně do normálu? Nad tímhle kroutím hlavou ještě teď a asi napořád budu.

….. člověk může mít i oči vzadu na hlavě
Jako pohmatem ani v zrcadle nic nenajdete, ale jak jinak mi vysvětlíte, že vaše periferní vidění se rozšířilo na celých 365 stupňů a vy stále vidíte obě děti, i když každý leze na jinou stranu, hm?

….. standardní rozměr dveří do obchodu je většinou méně než 75 cm
Rozměr, který se pro každou matku dvojčat stává zásadním faktorem, který rozhoduje o její svobodě pohybu na následující 2-3 roky. Tohle pochopí vážně jen řidiči dvojkočáru.

….. existuje firma Stephanie Brooke Company
A tahle firma vynalezla první komerčně vyráběný suchý šampon. Amen.

….. nízkopodlažních tramvají nejezdí zase tak moc
Tohodle si všimněte až ve chvíli, kdy čekáte na vaši tramvaj už přes 15 minut a zase přijede “ta stará”. A věřte mi, že pokud lidé nenabízí pomoc ani matkám s monokočárkem, tak s dvojkočárem máte tuplem smůlu.

….. přímá úměra v souvislosti s dětmi nefunguje
Počet dětí je sice dvojnásobný, ale ten binec, který vyprodukujou, mi přijde minimálně čtyřnásobný.

….. spát s otevřenýma očima je možné
A ještě u toho třeba umyjete nádobí nebo zvládnete vyřídit telefonát.

….. je možné si chodit do práce odpočinout
Neptejte se mě jak tohle funguje, ale je to prostě tak. Návrat do práce byl jako závan čerstvého vzduchu do mého života a naprosto paradoxně mi dodal více energie než extra spánek.

….. příběh o Jekylll a Hyde není nadsázka
A někdy jich je i víc než 2 – poránu čarodějnice, přes den s dětmi víla Amálka, na vycházce s kočárkem Prahou chladnokrevný vrah, po příchodu domů, kde zůstal veškerý nepořádek, uječená harpie, k večeru mdlá zombie a před odchodem do postele smyslná femme fatale (i snaha se počítá).

Takže velký respekt všem rodičům a zejména těm, kterým se ty děti tak nějak narodily najednou :).