To, jak napsat inzerát a kam ho zveřejnit, už víme. Pro refresh se podívejte na předchozí článek zde. Teď se pojďme podívat na to, jak udělat pohovor s chůvou – o čem se s uchazeči vůbec bavit a jak udělat to finální rozhodnutí. 

OSOBNÍ SETKÁNÍ

Určitě chůvu nevybírejte jen na základě telefonického rozhovoru a informací z jejího životopisu. Zejména pak, pokud hledáte někoho na stálo a dlouhodobě. Ideální je se sejít u vás doma, protože tam bude trávit s vašimi dětmi podstatnou část své pracovní doby. Určitě je také důležité aby u schůzky byly rovnou i děti – můžete pozorovat jak se k dětem má a jak na ni reagují ony. Když přišla kandidátka, která si hned sedla k dětem na zem a začala si s nimi povídat a hrát, věděla jsem, že tady jse na dobré cestě. Ale taky se mi stalo, že dorazila slečna, co se usadila do křesla jako princezna, dala si kávu a za celou dobu našeho setkání na děti ani nepromluvila. Je nasnadě říci, že pohovor neměl dlouhého trvání. 

Na setkání si vymezte dostatek času, osobně doporučuji minimálně hodinku. Pokud uvidíte, že to nikam nevede, vždycky můžete setkání ukončit dříve. Osobně jsem neplánovala více než jedno setkání na dopoledne / odpoledne. Chtěla jsem předejít situaci, kdy se kandidáti potkají ve dvěřích a také jsem nechtěla děti úplně zahltit. 

Připravte si předem otázky, na které se chcete zeptat. Ideálně si vše sepište na papír a nebojte se ho vytasit během pohovoru a psát si do něj rovnou poznámky. Ideálně mějte 1 list na každého kandidáta separé, ať se vám pak informace nepomotají a vy si můžete v klidu večer projít všechny své poznámky a dojmy. Pište si nejen stručně odpovědi na vaše otázky, ale pište si vše co vás jakkoli během setkání zaujme – ať už v pozitivním nebo negativním smyslu. 

Tady je malá inspirace, jak by mohl pohovor probíhat a na co se ptát. Veškeré otázky směřují k jednomu cíli a to zjistit, zda potenciální chůva odpovídá našim představám, ale také, zda naše rodina/děti, odpovídají jejímu očekávání. Nechcete aby k vám nastoupil někdo, kdo bude za týden nešťastný a dá výpověď a vy budete stát zase na začátku celého kolečka. 

Začněte malým představením vaší rodiny. Shrňte informace o vás a dětech, jak fungujete nyní, jestli pracujete z domu/kanceláře/nepracujete. Zmiňte proč chůvu hledáte, jestli jste už někdy nějakou v minulosti měli apod. 

Popovídejte si o předchozích zkušenostech vaší uchazečky. Ptejte se kolik dětí hlídala, jak to probíhalo, jak často, co s dětmi dělala. Tyhle informace jsou pro vás nejdůležitější, můžete si na jejich základě udělat obrázek o tom, jak by pravděpodobně vypadal den vašich dětí s touto osobou. Vy

Proč jste se rozhodla pro práci chůvy, co vás na tom nejvíc baví a naopak, co vás třeba někdy štve/vyčerpává/nebaví? Naše chůva například zmínila, že ji ubíjí příliš striktní časový rozvrh během času, který je s dětmi. Pro nás toto nebyl problém, vysvětlila jsem, že když je s dětmi, je to její čas a nechávám v její kompetenci, jak si čas rozplánuje a jak ho bude s dětmi trávit. Jen jsme se domluvily na čase, kdy jdou děti spinkat, což je také konec její pracovní doby. Někomu jinému by ale toto nemuselo vyhovovat a je to naprosto v pořádku. Od toho je pohovor, aby se všechny detaily poladily a obě strany byly spokojené. 

Stala se vám někdy během hlídání nějaká krizová situace (úraz dítěte, hysterické záchvaty na veřejnosti apod.)? Zjistěte, jak v minulosti v takové situaci dotyčný/á reagoval/a. Pokud žádnou takovou zkušenost nemá, zeptejte se hypoteticky – co by dělal/a kdyby situace nastala. Pokud víte, že vaše děti mají nějaká specifika, která vyžadují větší pozornost – připravte si klidně případové situace. Tím, že máme dvojčata, tak jsem se ptala na to, co by dělala kdyby se ji děti rozběhly každé na jinou stranu apod. Prostě jsem vycházela ze svých každodenních zkušeností.  

Co by pro vás bylo důvodem k ukončení spolupráce? Tato otázka se trochu překrývá s první, ale to vůbec není na škodu. Opět můžete zjistit cenné informace – já jsem díky tomu například vyřadila jednu z kandidátek. Když se rozpovídala o tom, proč odešla z předešlých rodin, a ve všech případech byl problém v rodičích a že jí do toho moc kecali, měla jsem jasno, že takového člověka u sebe doma nechci. Je dobré dát chůvě volnost při volbě aktivit apod., ale zároveň musí stále respektovat vás a vaše případná rozhodnutí.

Jaké jsou vaše časové možnosti? Co všechno jste “ochotná” v rámci pozice dělat? Proberte do detailu, jak by vypadal týdenní rozvrh a zeptejte se, kdy může dotyčný/á začít. Potřebujete chůvu, na kterou se můžete spolehnout a plánovat si tak vlastní práci a další aktivity. Ne někoho, kdo má každý týden jinak směny v druhé práci a vám dá vědět podle toho, jak mu to zrovna naplánují. Otevřeně se také pobavte o tom, co od chůvy očekáváte vy. Jestli chcete aby se věnovala pouze dětem a nebo čekáte i výpomoc s domácností. Tohle je důležité! Ne všechny chůvy jsou ochotné prát a žehlit a mýt nádobí a mohlo by to být zdrojem nedorozumění v budoucnu. Proto je dobré si to vyjasnit hned na začátku. Naše chůva je například plně dedikovaná jen dětem, maximálně ji poprosím aby jim k obědu dodělala těstoviny/brambory, když ráno nestíhám.

Finance. Pobavte se jakou má uchazeč/ka představu o hodinové odměně. Nemusíte se k tomu hned vyjadřovat, dejte si na čas a vše si vklidu promyslete až se potkáte se všemi uchazeči. Můžete třeba jen zmínit, že je to v rámci vašich možností.

Otázky. Dejte prostor pro otázky vašich kandidátů.

Nezapomeňte během celého vašeho setkání pozorovat reakce kandidáta, snažte se číst mezi řádky, protože to vám řekne více než tisíce slov. Pokud vás zaujme něco, co řekne, neskákejte hned na další otázku na vašem seznamu, ale klidně se u daného tématu zastavte a rozveďte ho dále. 

Pokud všechno jde tak, jak má a vy máte z dotyčné/ho dobrý pocit, klidně si s ní/m na konci neformálně “pokecejte”. Ptejte se na koníčky, na školu, pokud studuje atd. Je to někdo, komu svěříte svoje děti, tak stojí za to, je pořádně poznat. Pokud už během úvodních otázek víte, že tohle neklapne, tuto neformální část klidně přeskočte, jen byste plýtvali časem vás obou.

Když už je čas se rozloučit, zmiňte kandidátům, do kdy se jim ozvete se zpětnou vazbou a tento termín dodržte. Pokud ho nemůžete dodržet, dejte jim vědět. 

Po tom, co se sejdete se všemi uchazeči, je čas udělat onen finání krok – vybrat toho pravého! Já většinou už vím od samotného pohovoru. Ani při výběru chůvy, ani v práci, se mi nikdy nestalo, že bych seděla nad několika CVčky a lámala si hlavu nad tím, koho vybrat. Dám hodně na svou intuici a musím říct, že se většinou nepletu. Pokud stále tápete, projděte si v klidu vaše poznámky a proberte to třeba večer s partnerem u vína, ať na to rozhodování nejste sama. 

S vítězným kandidátem si ideálně zavolejte a domluvte všechny detaily. Můžete se domluvit, že první den zůstanete s nimi, ukážete jim co a jak doma a v okolí, kam zajít na hřiště apod. Prostě takový adaptační program.

Zdálo by se, že tady už je celý proces u konce a vy můžete konečně vydechnout. Ale chyba lávky! Moc vás všechny prosím, nezapomeňte na jednu poslední věc – dejte zpětnou vazbu všem kandidátům, se kterými jste se potkali. Zaslouží si to.