This post is also available in: English (Angličtina)
V predchozím článku jsem se rozepisovala o tom, proč jsme se rozhodli, prozatím, nahradit standardní kolektivní zařízení, chůvou. Teď se pojďme podívat na to, jak tu správnou / toho správného najít.
KDE
Pro hledání chůvy jsem nejdříve zkoušela různé Facebook skupiny, kam jsem vložila stručnější verzi inzerátu, ale odezva byla spíše vlažná a moc jsem tu nepochodila. Rozhodla jsem se proto pro portál hlidacky.cz, kde jsem si zaplatila měsíční členství. V rámci toho můžete jak procházet profily “hlídaček”, tak umístit vlastní inzerát, o kterém se dostupní uchazeči z databáze dozví emailem a mohou vás pak, v případě zájmu, kontaktovat. Nemusíte se bát, že by se všem uchazečům v databázi poslaly vaše osobní údaje nebo kontakty. Veškerá komunikace probíhá přes stránky, dokud se nedomluvíte s konkrétní osobou jinak.
INZERÁT
Rozhodně si na sepsání inzerátu dejte záležet a pořádně si rozmyslete, co od hlídačky očekáváte – co by měla umět (pro nás byla například důležitá angličtina), jaká by měla být apod. Jestli máte nějaké speciální požadavky, jestli budete chtít aby vám pomohla i s domácností nebo chcete aby byla plně dedikovaná jen dětem, jaké dny a v jaké časy by měla docházet, to vše by mělo v inzerátu zaznít. Až si všechny ty požadavky takhle hezky sepíšete, tak si je ještě jednou projděte a v inzerátu ponechejte opravdu jen ty, co jsou pro vás zásadní a relevantní! I ty nejlepší chůvy jsou jen smrtelníci, a tak je dobré si zachovat střízlivý pohled na věc.
Čím lépe a strukturovaně inzerát sestavíte, tím více času ušetříte sami sobě při procházení odpovědí od zájemců a i uchazečům samotným. Určitě do inzerátu také nezapomeňte napsat něco málo o vaší rodině. Nemusíte sdílet žádné detailní osobní údaje, ale je fajn zmínit kolik dětí, v jakém věku, jací jste, co vás třeba baví a jaký máte přístup k výchově. To vše pomůže potenciálním kandidátům si udělat obrázek o tom, zda by u vás chtěli pracovat.
Součástí inzerátu je také informace o nabízené odměně. Tady vás prosím, udělejte si předem malý pruzkum a projděte si profily v databázi, abyste viděli jak se hodinové sazby pohybují. Záleží na tom, jak zkušenou hlídačku hledáte, kolik hodin u vás týdně bude, kolik dětí bude hlídat a co od ní budete všechno očekávat. Nezapomeňte, že odměna by měla motivovat! Rozhodně se nevyplácí „tlačit cenu co nejníž“.
VÝBĚR KANDIDÁTŮ PRO OSOBNÍ SETKÁNÍ
Až vám do schránky začnou chodit první odpovědi, doporučuji tomu dát 2-3 dny a počkat až se vám reakcí sejde více a vy budete moci jednotlivé zájemce porovnat. Nelekněte se poměrně vysokého počtu odpovědí a určitě si dejte práci a projděte je všechny, přeci nechcete aby vám ta vaše Mary Poppins zapadla mezi nepročtené životopisy.
Ideální je vybrat 5-6 profilů uchazečů, se kterými byste se rádi potkali. Primární selekci udělejte na základě vašich požadavků, které jste si nastavili na začátku. Poté se určitě podívejte na hodnocení daných uchazečů od jejich předchozích rodin – další výhoda hledání pres placený portál. Nenechte se odradit případným negativním hodnocením, pokud je to jen jednorázové. Podívejte se, jak na něj případně hlídačka reagovala. Někdy může jít jen o nedorozumění mezi dvěma lidmi. Pokud se podobné negativní hodnocení ale opakuje, tak pak kandidáta rovnou vyřaďte. Všímejte si také celkového stylu komunikace s vámi, už to vám může hodně napovědět, jaký člověk je a jak se bude v budoucnu stavět k zaměstnání u vás. Pokud je jejich odpověď jasná a je v ní i trocha nadšení, tak pak lze usoudit, že dotyčný/á budou za práci s vašimi dětmi rádi a nebude to pro ně jen snadná cesta k výdělku. Pokud je odpověď velmi strohá a zavání nezájmem a laxností, ruce pryč. Přeci jen nehledáte někoho kdo vám bude venčit psa, ale někoho, kdo bude trávit čas s vašimi dětmi. Mně, například, jedna z uchazeček napsala: “Děti vám klidně pohlídám!” To je odpověď, kterou bych ještě ustála od sousedky, kterou jsem na poslední chvíli poprosila aby mi pohlídala, ne od někoho, kdo bude za hlídání placený. Chůva vám nedělá laskavost tím, že vám hlídá děti. Jedná se o zaměstnání, jako každé jiné, takže váš vztah by měl být rovnoprávný, měli byste být parťáci.
O tom, jak se připravit na osobní setkání, o čem se s kandidáty vlastně bavit a jak vybrat toho správného, čtěte v dalším článku zde.
Recent Comments