Léto v plném proudu, všichni dávají na sociální sítě fotky z obligátní dovolené u moře. Ale kam se vydat, když vám cesta k moři letos nevyšla a nebo se vám v tom vedru ani nechtělo? Co takhle dovolená v Německu?

Ti, co mě znají, vědí, že nejsem moc velký fanda letních dovolených u moře. Jednak jsem si toho pořádného letního peklíčka ve středomoří užila, když jsem žila na Maltě, a taky si myslím, že když je krásné a teplé počasí u nás v ČR a blízkém okolí, tak je třeba to využít. Dovolenou v teplých krajích si raději nechám na podzim či zimu, kdy mi to pomůže rozčísnout jakékoli chmury, které na mě sedají z toho našeho sychravého počasí. 

A kam, že se to tedy vydat? My jsme vzhledem k faktu, že máme 20 měsíční dvojčata, zavrhli jakoukoli chodící dovolenou na horách. Představa, že ty naše už 12 kilové dárečky nosím po horských hřebenech v nosítku, mě budila ze spaní. A tak padla jasná volba, vyrazíme na chalupu u Liberce. Chalupa leží v těsné blízkosti Polska a Německa a byť je to opravdu, co by kamenem dohodil, nikdy jsme se tam v minulosti nevypravili na pořádný výlet, maximálně na nákup potravin v Kauflandu 🙂

Na základě doporučení od polské kamarádky, která ale studovala v Německu, jsme se vydali prozkoumat město Görlitz a jeho okolí. 

Görlitz, česky Zhořelec a polsky Zgorzelec, je okresní město Saska a je to nejvýchodnější město Německa. Zvláštností je, že městem v podstatě prochází státní hranice a z dřívějšího východního předměstí je teď právě polské město Zgorzelec. Pokud jedete z Liberce a jeho okolí, cesta vám nezabere více jak hodinu a silnice jsou po překročení hranice opravdu slušné. Z Prahy se sem dostanete za krásné 2 hodinky. 

Do Görlitz lidé jezdí hlavně kvůli jeho historickému centru, které je opravdu dechberoucí. Najdeme tu na 4000 památkových objektů, které pocházejí ze všech zásadních středoevropských architektonických stylů. Místo celkově působí spíše jako západoněmecké město, trošku jako malý Mnichov a necítíte tady ducha starých socialistických dob, tak jako v jiných městech z tohoto východního regionu. 

Kromě památek můžete v Görlitz navštívit jednu z mnoha malých kaváren či hospůdek, nabízející lokální menu včetně úžasných domácích koláčů a štrůdlů. A pokud by vám točené pivo bylo málo, můžete se vydat ještě hlouběji a to přímo do jednoho z místních pivovarů. Nejlepší pověstí se pyšní pivovar Landskron.

Pro milovníky zvířat je v Görlitz k dispozici také zoologická zahrada, do které jsme to bohužel díky nabitému programu už nestihli. Ale příští rok to jistí!

Jestli jste spíše na přírodu a sport než na město a posedávání po kavárnách, tak se vám bezesporu bude líbit v okolí Berzdorfer See – Berzdorfské jezero. Jezero leží cca 10 minut jízdy autem směrem na jih od Görlitz a nabízí vyžití celým rodinám. Pokud máte rádi bílé pláže a průzračnou vodu, tak určitě zamiřte do Modré laguny, kde najdete vše potřebné pro rodinný den u vody. K dispozici je zde i nezbytné občerstvení a obrovské hřiště pro děti. 

Pokud vás to táhne spíše za sportem, Modrá laguna je skvělým místem, kde se můžete napojit na jednu z mnoha cyklostezek vedoucích bezprostředně kolem jezera a nebo jeho blízkého okolí. Stezky jsou perfektně udržované, díky minimálnímu převýšení vhodné i pro ty nejmenší cyklisty a část je dokonce vhodná i pro inline bruslaře. Dále je tu možnost vyzkoušet si windsurfing, paddleboard a další vodní sporty. 

Celkově hodnotím oblast Görlitz jako ideální místo pro rodinnou dovolenou bez ohledu na věk dětí nebo vaše záliby. Každý si tu najde to svoje a je to hlavně hned za humny. Všude jsme se bez jakýchkoli problémů dostali i s dvojkočárkem a rozhodně tu bylo mnohem méně lidu než v Bibione nebo na Costa Brava. Takže pokud nemáte rádi zástupy lidí, dlouhé fronty a přeplněné pláže, vyražte na sever k našim sousedům.