S podzimem a klesajícími teplotami nepřichází pouze chřipky, ale také saunovací období! Já osobně jsem sauně až do nedávna moc nefandila, ale asi jsem jen musela dospět do toho správného věku a hlavně jsem se konečně před pár lety naučila cíleně relaxovat. 

Taky mám dojem, že, nejen u nás, vzniká stále víc a víc wellness center, kam se můžete zajít pořádně zrelaxovat. Mám svých pár oblíbených míst a myslela jsem si, že už mě nic nemůže překvapit. Ale to jsem se mýlila!

V rámci mého posledního “útěku od reality”, kdy se vždy snažím minimálně jednou za rok alespoň na dva, tři dny odjet někam sama bez dětí a partnera, jsem se vydala za kamarádkou žijící v Mnichově. Vzhledem k tomu, že jsem v Mnichově byla už nespočetněkrát, byla jsem naprosto nadšená, když kamarádka navrhla místo standardního procházení města, zajet do lázní. Počasí nebylo nic moc, takže značka ideál.

O termálních lázních v Erdingu, kam jsme se na náš wellness den chystaly, jsem si nic moc nezjišťovala. Nadšení a nedočkavost mojí kamarádky mě přesvědčovaly, že to bude stát za to. Ale realita?! Realita daleko předčila jakákoli očekávání, která jsem kdy mohla o tomhle ráji na zemi mít. 

Therme Erding, jak se můžete dočíst i na jejich stránkách, jsou největší lázně na světě. Za těch 10 hodin, které jsme tam strávily, jsme zdaleka neměly šanci prozkoumat veškeré služby a zákoutí, která tento wellness komplex nabízí, ale pokusím se vám alespoň trochu přiblížit to, co jsme stihly.

Celý areál se dá v podstatě rozdělit na dvě části. Část první – pracovní název jsem jí dala “plavková”, je částí hlavně pro rodiny s dětmi a pro ty, co si spíše než saunování, užijí bazén s umělými vlnami, skluzavky a podobné atrakce. Této části jsme se během našeho výletu za klidem a zenem obloukem vyhnuly. 

Část druhá – pracovní název “nahatá” je oázou pro všechny milovníky saunování, pohupování se v termálních vodách a hlavně klidu, protože, a teď pozor, tato část je přístupná pouze starším 16 let!

My jsme se tedy vydaly směr “nahatá” a nevytáhly odsud paty až do večera. V této části najdete 28 saun, každá z nich tematicky zaměřena, nabízející různé teploty. Mimo sauny tu taky najdete obrovský vnitřní a venkovní bazén s termální vodou o teplotě 35 stupňů, takže i v zimě si můžete s klidem zaplavat venku. Oba bazény nabízejí nespočet různých trysek, které vás příjemně namasírují, protiproud a jiné. K tomu všemu můžete popíjet pivo z místního pivovaru Erding, které vám natočí v baru přímo uprostřed jednoho z bazénu. 

V rámci těchto 28 saun si můžete vybírat z různých rituálů, které se zde v průběhu celého dne pořádají. Aktuální rozpis najdete na nástěnkách a můžete si tak např. vyzkoušet meditační saunu s ledovými obklady na oči, “ladies only” rituál se sklenkou prosecca, pivní saunu s lahví nealko piva a vůní cedrového dřeva, v bazénku v rámci Římských lázní si můžete vyzkoušet starý římský rituál koupele se solí, která při styku s vodou hřeje, a nebo si sem můžete jen dojít pro pleťovou masku a relaxovat v jednom z přilehlých lapidárií. 

My jsme v této oáze klidu strávily neskutečných 10 hodin a zdaleka jsme nestihly projít vše, co toto místo nabízí. Ze začátku jsem, jako od přírody neskutečná stydlivka, měla trochu ostych producírovat se všude nahá, ale po krátké době jsem si na to zvykla a naopak mi to přišlo děsně osvobozující. Nikdo vás tu nesoudí, neokukuje a neřeší jak vypadáte. Všichni si tu plnými doušky užívají nekonečné relaxace, a to i díky úplnému zákazu telefonů. 

Pokud jste saunový nadšenci a hledáte v tomhle předvánočním shonu místo, kam byste se mohli “uklidit”, totálně vypnout a nabrat síly na svátky, nasedněte do auta a vyražte směr Erding, protože tohle místo změní váš život! A pokud ne život, tak minimálně pohled na saunování.