This post is also available in: English (Angličtina)

Navrhuji dnešní den přejmenovat ze dne matek na den superhrdinek. Všichni víme, že mámy jsou super, ale zamysleli jste se někdy nad tím, v čem ta výjimečnost vlastně spočívá? Není to jen o skvělém servisu v jakoukoli denní (i noční) dobu a faktu, že to dělají zadarmo. 

Být matkou znamená oplývat nekonečnou trpělivostí. Jak jinak byste chtěli zvládnout odpovídat na nekonečné otázky dětí, jejich nepořádek všude po bytě, fakt, že jeden den jsou maliny jejich nejoblíbenější ovoce a den následující do nich nevpravíte ani jednu – BEZ JAKÉHOKOLI LOGICKÉHO VYSVĚTLENÍ! S přibývajícím věkem se pak musíte vyrovnat s pubertálními výlevy v podobě nejen slovních komentářů, ale hlavně velmi živé mimiky atp. Já jsem se například trpělivá rozhodně nenarodila, a tak je pro mě celé mateřství jedno velké buddhistické cvičení. Taky si myslím, že každá matka, která zdárně dovede své ratolesti k dospělosti bez toho aniž by je přizabila, si zaslouží být osvícena….Namaste!

Mámy jsou také vždy k dispozici, když jsou třeba! Ať už jde o utření nosu, vylovení oblíbené hračky zpod gauče (v horším případě z výtahové šachty) a nebo problémy s láskou. Jsme vždy “ready” vyřešit jakýkoliv problém, kdykoliv a HNED! 

Umíme také uvařit hostinu z ničeho. Znáte to, lednice i spíž prázdná – co teď? Situace pro obyčejného smrtelníka neřešitelná. Né však pro hrdinky toho dnešního dne. Dokážeme i z toho “ničeho” uvařit pompézní večeři o dvou chodech. A ještě nám zbyde na druhý den na oběd.

Jsme organizační bohyně! Jenom matka je schopna za jeden den stihnout tolik, co mnozí nezvládnou za celý týden! Vypravit všechny z domu a případně rozvést do škol, školek a následně na kroužky (každý samozřejmě jiný a ideálně na opačných koncích města), jít do práce, na oběd s kamarádkou (sociální kontakt je velmi důležitý pro zachování aspoň zbytků zdravého rozumu!), koupit narozeninový dárek tchýni, ponožky a trenky pro partnera, udělat týdenní nákup potravin, po cestě domů se stavit na rychlou údržbu u kadeřníka, s dětmi (někdy za ně) napsat úkoly, nakrmit všechny hladové krky, poklidit, vyprat a v mezičase řešit všechny ty neřešitelné fatální problémy všech možných rodinných příslušníků nebo kamarádek. A to všechno na čas, dost dobrý, ne?

Známe tajemství magického objetí a políbení. Fakt! Vždyť jenom mámy mají schopnost jednou pusou zbavit bolesti, jak na duši, tak na těle. 

A naší největší “superpower” je bezpodmínečná láska. I když jsou děti zrovna celý den na zabití a nebo udělají nějakou šílenou botu, stejně jim to odpustíme a ještě je půjdeme v noci zkontrolovat, jestli nejsou odkopaní (a to i když jim je už -náct:). My, mámy, prostě milujeme a tečka.

A tak vyzývám všechny, aby si dnes na tu svou hrdinku vzpomněli a dali jí vědět, že je boží. Protože i superhrdinové někdy potřebují pochválit.