This post is also available in: English (Angličtina)

Jak jsem už několikrát zmiňovala, cestování je něco, co je prostě součástí mě samotné a nehodlala jsem se ho vzdát ani v těhotenství a ani s dětmi. Ještě než se děti narodily, já už jsem seděla u googlu a hledala všemožné tipy jak cestovat s dětmi od útlého věku. Našla jsem i pár stránek, které se přímo věnovaly cestování s dvojčaty, což jsem ocenila a hodně mi to zvedlo náladu, protože mi konečně někdo potvrdil moji domněnku – JDE TO!
S dětmi za sebou máme už několik letů, a tak jsem se rozhodla sepsat pár tipů, jak přežít cestu s 2 miminky. Batolatům se budu věnovat v článku jiném, protože to je absolutně jiná liga 🙂 a cestování s miminky je oproti tomu procházka růžovým sadem. 
Následující rady a tipy jsou sepsány na základě mé vlastní zkušenosti a toho, co vyhovovalo nám a našim dětem. Některé věci a situace jsou prostě s dvojčaty trochu komplikovanější, a tak vyžadují více přípravy a plánování než s miminkem jedním.

Sjednoťte vašim dětem spací / krmící režim
Jsem si plně vědoma toho, že tohle je hodně kontroverzní téma a názory se liší, ale to není předmětem tohoto článku. Pro nás sjednocení dvojčat na stejný režim fungovalo a funguje i teď když jim je 1,5 roku a jsme všichni spokojení tak, jak to je. A k čemu že je to tedy dobré pokud cestujete s miminky? Můžete lépe plánovat celou vaši cestu. Když víte, kdy děti většinou spí, naplánujte let právě kolem tohoto času abyste zvýšili šanci, že let v klidu prospí. To stejné platí i o jídle. Prostě se můžete připravit na to, kolikrát budete krmit během letu atd. a tím snižujete riziko hladových scének v letadle a podobně.

Mějte vše pro krmení a přebalování po ruce
Pokud jako já nekojíte, mějte vždy připravený veškerý krmící arzenál po ruce. My jsme se naučili všude chodit s převařenou vodou v termoskách abych nemusela nikoho prosit o ohřátí nebo převaření vody. Termosku si s sebou můžete vzít i do letadla, jen ji na security kontrole vyndejte z tašky a nahlašte, že se jedná o vodu pro děti. Proženou ji speciálním scannem a nebo vás požádají abyste ji před nimi ochutnala. 
Pokud cestujete autem, určitě si pořiďte jeden z těch chytrých ohřívačů na lahve/příkrmy, který se zapojí do zapalovače uvnitř auta. 
Co vám také ušetří starosti jsou takzvané “samosterilizační” lahve, které můžete jednoduše vysterilizovat v mikrovlnce bez potřeby sterilizačního tácu. Pokud už lahve máte a nechcete utrácet na nové, jednoduše si kupte sterilizační pytlíky, v tašce nezaberou moc místa a vy budete vždy připraveni. 
Co se týče UM, tak se vždy podívejte pokud v dané zemi, kam cestujete, náhodou neprodávají stejnou značku. Ušetříte si tak několik kilo v zavazadlech. Podívejte se také, zda se vaše značka v dané zemi neprodává pod jiným názvem. Například Nutrilon se v Anglii prodává pod jménem Aptamil apod.
Když přijde na přebalování, tak tady je vždy lepší mít s sebou více než méně. A to platí i o věcech na převlečení (pro děti i pro vás :). Zároveň se snažte, abyste vy i váš partner (nebo kdokoli kdo cestuje s vámi a má “na starost” druhé miminko) měli vždy vše potřebné u sebe. Tzn. každý podložku, plínky a ubrousky ve svém příručním zavazadle, abyste si nemuseli složitě věci předávat. Já jsem pořídila přebalovací tašku na amazonu a musím říct, že kromě toho že se skvěle hodí k našemu kočárku (důležité!) je super prostorná a vejde se do ní bezpečně i laptop.

Kočárek
Obecně vám dobře zvolený kočárek ušetří spoustu času, nervů a peněz, přestože úvodní investice může být vyšší. Vybrat dobrý kočárek pro dvojčata může být celkem oříšek, hlavně pokud jako já chcete něco co zvládne jak kočičí hlavy ve městě, tak bahnitou cestu v lese a nebude vážit tunu. Po několika týdnech padla naše volba na Bogaboo Donkey. Je jednoduchý na skládání a rozkládání, super lehký a hlavně děsně jednoduše ovladatelný. Díky nafukovacím kolům také zvládne každý terén. 
Co se týče cestování, do kufru ho hodíte raz dva a nemusíte kvůli tomu přizovat mini van. Do letadla se jednoduše sbalí do cestovního vaku, ve kterém kočárek odbavíte. 

Každá letecká společnost přepravuje kočárky zdarma!
I nízkonákladovky jako Easy jet vezmou váš kočárek zdarma. Pokud se jim nebude líbit na check-inu váha a budou se pokoušet vám naúčtovat poplatek za nadváhu kočárku, NEDEJTE SE! Stalo se mi jednou v Praze a jen jsem velmi rázně zaměstnance letiště upozornila, že kočárek je pro dvě děti a že v jejich pravidlech pro přepravu ani žádný limit stanovený nemají. A bylo po problému :).
Můžete si také kočárek nechat u sebe až do boardingu. Mějte tu jen na paměti, že na většině letišt po vás budou chtít abyste kočárek prohnali rentgenem a je tedy třeba aby složený nebo jeho rozložené části odpovídaly velikostí příručnímu zavazadlu. 
Pokud kočárek budete odevzdávat až u brány, vždy se při výstupu z letadla zeptejte letušek, kde svůj kočárek dostanete. Na některých letištích to bude na pásu z ostatními zavazadli, na některých vám ho vyloží u letadla (stalo se nám jednou s autosedačkou a nebýt kamaráda, co si toho vedle letadla všiml, tak jsem je tam obě bývala nechala).

Sezení v letadle
Pokud cestujete s dětmi mladšími 2 let, nemusíte jim pořizovat vlastní letenky a budou jednoduše sedět na vašem klíně. (není to zcela zadarmo, jak si většina lidí myslí. I za dítě do 2 let budete muset zaplatit malý poplatek, většinou kolem 20 – 30 euro). Další možností je dětem koupit jejich vlastní letenky. Nezapoměňte ale, že pokud je dětem méně než 2, budou muset při přistání a vzletu být na vašem klíně. Pokud pro ně plánujete vzít vajíčka, ujistěte se, že je vaše autosedačka homologovaná na cesty letadlem. Né každé vajíčko tuto homologaci má a potom musíte miminko ze sedačky stejně vyjmout. 
Při bookování letenek bych vám určitě doporučila si připlatit za možnost vybrání sedadel. Nezapomínejte na fakt, že s dvojčaty NEMŮŽETE SEDĚT S PARTNEREM VEDLE SEBE! Jediná možnost jak sedět na dosah je tedy booknout místa za sebou nebo přes uličku. Na jedné trojici sedadel nesmí sedět 2 dospelý s miminkem na klíně kvůli počtu kyslíkových masek, které jsou pouze 4. 
Některé “lepší” letecké společnosti (Emirates, Etihad atd.) nabízejí možnost košíků pro miminka, takže se raději na tuto možnost vždy informujte předem.

Nosítka
Předem bych ráda upozornila, že nejsem pediatr ani fyzioterapeut, a tak se nebudu věnovat otázce toho, která nosítka jsou ta pravá. Zase platí, že u nás fungovalo něco, někomu bude vyhovovat něco jiného. 
Protože máme dvojčata, nevyužívám téhle možnosti moc často, spíš na kratší “přenosy” když mám někoho k ruce. Proto jsme také koupili nosítka, která vydrží dělší dobu a umožňují nošení dětí i na zádech, když jsou starší. Na domácí kolíbání, když se klubou zuby, jsem pak pořídila šátek, ale upřímně jsem ho použila jen párkrát. Vázání do šátku vyžaduje trénink a ruku na srdce, je to prostě složitější než hodit mimčo do nosítka. A to hlavně jde, když cestujete a potřebujete být flexibilní. Úplně si nedovedu představit Jamese, jak sebe a pak malého váže do šátku na letišti, kdy se za ním u security check tvoří fronta lidí. Proto my osobně preferujeme klasická nosítka. Jejich další výhodou je, že v nich můžete děti nechat i na vzlet / přistání, protože přídavný pás, který na děti dostanete, kolem nich jednoduše obtočíte. Tohle jsem hodně uvítala, hlavně proto, že naše děti na letu většinou spí a takhle jsme je nemuseli budit. Což je to poslední! co chcete.

Zábava
Velmi důležitý bod, který může zachránit zdravý rozum vám i okolí. Ujistěte se, že s sebou máte vždy dostatek chrastítek a dalších zábavností pro chvíle, kdy vaše miminka zrovna nespí a začnou se nudit. S miminky je to jednodušší než se staršími, o tom bude další článek, kdy tento bod bude mnohem obsáhlejší. 

Ubytování
Cestujeme vždy na vlastní pěst (až na jeden zásadní omyl, kdy jsem minulé vánoce bookla dovolenou s cestovkou), kdy si organizujeme vše od A po Z. Co se týče ubytování, tak s dětmi se mi více osvědčilo ubytování přes airbnb. Můžete si tak vybrat přesně podle svých představ a hlavně potřeb. Vždy si s pronajímatelem ověřte, zda místo má vše co potřebujete – pračka, mikrolnka, rychlovarná konvice atd. Bohužel se nám párkrát stalo, že co bylo v popisu uvedeno, nebylo pak k dispozici nebo bylo nefunkční. Což v případě pračky, při 2týdenním pobytu, sakra pocítíte. 
Také, hlavně s dvojčaty, si vždy zjistěte jak te to s výtahem a i spřístupovou cestou k němu. Už se nám stalo, že majitelka mi emailem potvrzovala šířku výtahu, že se do něj s kořárem určite vejdeme. Zapomněla ale dodat, že chodbička k němu vedoucí má pouhých 40 cm 😀
Určitě se také ptejte po postýlkách, čím méně s sebou musíte vozit, tím lépe.

Balení
Cestujte na lehko. Tohle je zlaté pravidlo a měli bychom se ho držet vždy a speciálně když někam jedeme s dětmi. Pokud máte airbnb s pračkou, můžete značně zredukovat i dětské oblečení. Pokud zůstáváte v hotelu, informujte, zda tuto službu hostům neposkytují nebo zda je v blízkosti prádelna. 
Při balení se také snažte vyvarovat veškerých velkoobjemových věcí jako jsou například dětské deky apod. Opět si zjistěte, zda vám deky nemohou poskytnout v ubytování. Na cestu vám místo deky stejně dobře poslouží šátky nebo pashminy. 
Nezapomeňte, že čím méně zabalíte, tím méně toho musíte všude nosit. A i tak toho budete mít plný brejle 🙂
K cestování s dětmi by toho bylo k napsání ještě mnohem víc, ale to si nechám na další článek, kde se zaměřím na cestování s batolaty. A musím se přiznat, že oproti tomu bylo cestování s miminky uplná havaj. Tohle aktuální období, kdy mají děti už nohy, ale ještě k tomu nemají ten mozek, je vážně výživné 🙂
Pokud byste měli jakékoli další otázky k cestování a speciálně létání s dětmi, napište mi!

Pár odkazů na výrobky, o kterých mluvím v článku a které nám zjednodušily život:

Sleep trainig pro děti http://www.thatslife.cz/babywise

Sleep training pro dvojčata http://www.thatslife.cz/sleeptraintwins

Samosterilizační lahve http://www.thatslife.cz/mambottles

Sterilizační pytlíky do mikrovlnky http://www.thatslife.cz/steriliserbags

Přebalovací taška  http://www.thatslife.cz/travelbag

Autosedačky http://www.thatslife.cz/carseat

Šátek na nošení dětí http://www.thatslife.cz/sling

Nosítko http://www.thatslife.cz/carrier